Formowanie wyrobów z polimetakrylanu metylu prowadzi się metodą wtrysku, wytłaczania, kształtowania próżniowego lub ciśnieniowego oraz w mniejszym stopniu przez polimeryzację blokową. Ze względu na właściwości i przeznaczenie granulaty poli- (metakrylanu metylu dzieli się na trzy grupy: 1) miękkie, 2) półtwarde, 3) twarde. Za podstawę takiego podziału jest przyjmowana zawartość zmiękczacza w poszczególnych granulatach.
Najlepszymi właściwościami mechanicznymi i cieplnymi odznaczają się granulaty twarde, których przetwórstwo stwarza jednak najwięcej trudności. Najniższą wytrzymałość mechaniczną i cie-
Z polimetakrylanu metylu produkuje się zwykle wyroby przezroczyste o błyszczącej powierzchni. Dlatego też proces wtrysku tego tworzywa powinien odbywać się w pomieszczeniach zapewniających zabezpieczenie granulatu przed ewentualnymi zanieczyszczeniami.
Przetwórstwo poli(metakrylanu metylu metodą wytłaczania jest stosowane praktycznie tylko do formowania płyt. Metoda ta stwarza wiele trudności technologicznych i w związku z tym płyty wytłaczane są produkowane tylko przez duże zakłady przetwórcze, przeważnie przez producentów granulatu.
Leave a reply