KĄPIELE BOROWINOWE

Działanie kąpieli borowinowych jest termiczne, chemiczne i mechaniczne zarazem polega z jednej strony na przyspieszeniu procesu wchłaniania wysięków zapalnych, dzięki korzystnemu wpływowa na krążenie, z drugiej zaś na nagrzewaniu tkanek przez czas dłuższy i w sposób dokładniejszy niż przy zwyczajnych kąpielach ciepłych. Dużą rolę odgrywa tu zawartość w borowinie ciał rujopędnych oraz składników rozpuszczalnych (związki żelaza), jak np. w borowinie krynickiej.

Ze sposobów leczniczego stosowania borowiny w schorzeniach kobiecych narządów rodnych (niedorozwój narządów rodnych, niedomoga jajników, zaburzenia cyklu miesięcznego, niepłodność, zaburzenia okresu przekwitania) wchodzą w grę przede wszystkim kąpiele pełne, mniej lub więcej płynne, zazwyczaj o temperaturze wahającej się około 40°. Ze względu na wyczerpujące działanie wysokiej temperatury na ustrój jest zawsze wskazany- po takich kąpielach odpoczynek na leżaku. Miejscowe stosowanie borowiny polega na kąpielach nasiadowych, na częściowych okładach i na dopochwowym wprowadzeniu borowiny w specjalnych osłonkach. Są one bardziej wskazane, gdyż nie przemęczając ustroju działają na narządy miedniey małej.

Do leczenia borowiną nadają się przypadki zatrzymania miesiączki, przewlekłe zapalne wysięki przymacicza, wysięki w jamie Douglasa oraz zapalenia przewlekłe przydatków i to właśnie takie przypadki, w których inne metody lecznicze nie dawały dotąd pożądanego wyniku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>