Granulat polimetakrylanu metylu

Granulat polimetakrylanu metylu jest przeznaczony w większości do wyrobu osłon świateł (rys. 89) i odbłyśników samochodowych. Wytwarza się z niego ponadto elementy aparatury optycznej, tarcze do aparatów telefonicznych, obudowy i elementy aparatury kontrolno-pomiarowej, szkiełka do zegarków, artykuły gospodarstwa domowego, przemysłowe okulary ochronne i wiele innych wyrobów.

Ze względu na duże walory estetyczne wyroby z tego tworzywa stosuje się w architekturze wnętrz, w- przemyśle meblarskim i zabawkarskim oraz do wykonywania reklam i galanterii ozdobnej. Polimetakrylan metylu nadaje się do wyrobu modeli biologicznych oraz do utrwalania preparatów anatomicznych i roślinnych metodą zatapiania. W medycynie jest stosowany do produkcji elementów aparatury chirurgicznej i pojemników do płynów fizjologicznych. Różne kombinacje poliakrylanów służą do sporządzania mas dentystycznych i hermetyzacji złącz półprzewodników.

Płyty i wyroby gotowe z polimetakrylanu metylu zabezpiecza się przez oklejanie papierem ochronnym w celu uniknięcia zarysowania podczas magazynowania i transportu. Podczas czyszczenia wyrobów przed użytkowaniem nie należy stosować szczotek, noży lub innych ostrych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię, co z kolei wymaga pracochłonnego polerowania.

W kraju polimetakrylan metylu jest produkowany w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu pod nazwą handlową Metapleks, w postaci płyt otrzymywanych metodą polimeryzacji blokowej lub wytłaczania, jak również w postaci granulatu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>