Leczenie wad zgryzu w wieku dziecięcym

Ortodonta Warszawa – Aparat ortodontyczny dla dzieci

Wiele wad uzębienia powstaje we wczesnym dzieciństwie. Problemu niewłaściwego zgryzu nie należy bagatelizować, gdyż wpływa on niekorzystnie nie tylko na estetykę uśmiechu, lecz także prowadzi do wielu wad wymowy, których nie da się skorygować korzystając jedynie z pomocy logopedy. Na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania, by ich dziecko udało się w odpowiednim momencie do specjalisty zajmującego się leczeniem nieprawidłowego zgryzu, jakim jest ortodonta Warszawa. Wady i nieprawidłowości uzębienia mają to do siebie, że powiększają się i utrwalają z biegiem czasu. U dzieci i młodzieży leczenie ortodontyczne jest szczególnie efektywne. Leczenie ortodontyczne kojarzy się wielu osobom z bólem i cierpieniem na fotelu dentystycznym. Jednak w przypadku leczenia ortodontycznego cały proces przebiega bezboleśnie. W zależności od rodzaju wady i wieku pacjenta ortodonta doradzi jaki rodzaj aparatu sprawdzi się najlepiej u dziecka.

Ortodonta Warszawa – jaki aparat ortodontyczny dla dziecka

Dostępne aparaty ortodontyczne dzielą się ogólnie na dwa rodzaje: ruchome i stałe. Dla dzieci u których wymiana uzębienia nie nastąpiła do końca stosuje się aparaty ruchome. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie ortodonta nie może zastosować leczenia aparatem stałym w celu uzupełnienia terapii. Aparaty ruchome przeznaczone są do samodzielnego zakładania i zdejmowania przez pacjenta. Noszone są przez kilkanaście godzin w ciągu dnia oraz zakładane na noc. Zdejmowane są jedynie na czas posiłku i do umycia zębów. Skuteczność tego rodzaju leczenia zależy więc w dużym stopniu od współpracy pacjenta z lekarzem w kwestii przestrzegania jego zaleceń. Co nie zmienia faktu, że aparaty te cieszą się równie dużą skutecznością co aparaty zakładane na stałe. Drugim typem aparatu ortodontycznego jest aparat stały mocowany przez ortodontę na zębach pacjenta na okres kilkunastu miesięcy. W tym czasie zęby ulegają powolnemu i stopniowemu procesowi przesuwania w obrębie szczęki. Założenie tego typu aparatu wiąże się z przestrzeganiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. W przestrzeniach między zębowych oraz pod elementami aparatu mogą zbierać się cząstki z pokarmu, prowadząc do rozwoju bakterii i sprzyjając powstawaniu próchnicy. Istotne jest zatem, aby odpowiednio dbać o codzienną pielęgnację zębów, myjąc je po każdym posiłku oraz uważnie szczotkować przeznaczonymi do tego celu specjalnymi akcesoriami. Zarówno w przypadku aparatu ruchomego jak i stałego niezbędne są regularne kontrole w gabinecie ortodontycznym ustalane w planie leczenia. Średnio powinny one się odbywać w zależności od noszonego aparatu co 4 lub 12 tygodni. Częstsze wizyty u ortodonty zalecane są w przypadku noszenia aparatu stałego. W trakcie takich wizyt ortodonta kontroluje postępy leczenia oraz zmienia ustawienia i wymienia poszczególne jego elementy. Po zakończeniu leczenia lekarz podejmuje decyzję o zaprzestaniu noszenia aparatu lub o jego zdjęciu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>